Nie chowaj dziecka przed słońcem, czyli jak zapobiegać niedoborom witaminy D

Czy wiesz jak ważna jest witamina D dla Twojego dziecka?

Czy wiesz jak ważna jest witamina D dla Twojego dziecka? Witamina D to mocne kości, zdrowe zęby, sprawnie działający system nerwowy i serce, ładna skóra. Jest także regulatorem poziomu cukru we krwi, zmniejsza ryzyko otyłości oraz zachorowania na raka. Lekarze alarmują, że 9 na 10 osób dorosłych cierpi na niedobór tej witaminy. W przypadku niemowląt zalecana jest suplementacja już od pierwszych dni życia.

The products containing vitamin D

Właściwie witamina D jest hormonem steroidowym, który produkowany jest z cholesterolu kiedy nasza skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Właśnie dlatego to tak nietypowa witamina. Wprawdzie witamina D występuje w małych ilościach w rybach takich jak śledź, makrela, łosoś, tuńczyk, dorsz, a także w jajkach, serach i krowim mleku, ale niestety samą dietą ciężko jest zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Dodatkowo ryby takie jak łosoś, które pochodzą z hodowli mają w sobie jej znikome ilości.

Jakie mamy alternatywy? Słońce! Wystarczy kilka minut na słońcu aby dostarczyć organizmowi ponad 90% dziennej wymaganej dawki witaminy D, nie bójmy się zatem na chwilę wystawić rączek czy nóżek dziecka na działanie promieni słonecznych.

Niedobory mogą spowodować poważne dolegliwości takie jakie bóle kostno – mięśniowe, problemy z zębami, osłabiona koncentracja, bóle głowy, bezsenność, zaburzenia widzenia, a u niemowląt opóźnienie w zrastaniu się ciemiączka, a nawet nadmiernie płaski tył głowy. U dzieci może rozwinąć się krzywica, a u dorosłych osteoporoza. Ponadto wzrasta ryzyko otyłości oraz chorób krążenia. Niedobory witaminy D w życiu płodowym mogą zaburzyć rozwój układu nerwowego i niestety przyczynić się do wystąpienia na przykład autyzmu.

W przypadku gdy ze słoneczkiem ciężko, polecam porozmawiać z lekarzem, który może przepisać specjalne krople oraz poinformować o ich dawkowaniu w zależności od wieku dziecka.

I jak ze wszystkim, pamiętajmy, że nadmiar jest równie szkodliwy jak niedobór. Nadmiar witaminy D w organizmie może przyczynić się do nadmiernego pocenia, zaburzenia widzenia, świądu skóry, nudności i biegunek. Jest to jednak zjawisko zdecydowanie rzadsze.

Nie bójmy się słońca. Jest ona najlepszą, najbardziej skuteczną, naturalną i najtańszą metodą dostarczenia organizmowi solidnej porcji tej jakże ważnej witaminy.

Podobne wpisy

Zacznij lepiej spać! Sześć rzeczy, które warto wpr... Praca w korpo jaka jest, wie każdy, kto w korpo pracuje lub pracował. Są jednak i plusy (moja organizacja postanowiła zadbać o nasze zdrowie ;-)!) j...
Mój najlepszy kumpel Domestos Są ludzie z takim dziwnym zaburzeniem, które wprawia ich w istną paranoje na punkcie zarazków. Łażą wszędzie z domestosem, szorują, pucują, pryskają...
Czy ciąża faktycznie jest taka fajna i ekscytująca... Mam nieodparte wrażenie, że kwestia ciąży to czarne albo białe. Wymioty, opuchnięte nogi i rozstępy kontra piękne zdjęcia, zwiewne i lekkie mamusie ...
Operacja na kaczce, czyli nie kąp dziecka z grzyba... Okazuje się, że słodkie, żółte kaczuszki, które pewnie większość z nas daje swoim dzieciom do zabawy podczas kąpieli, mogą być bardziej niebezpieczne ...

Jedna myśl na temat “Nie chowaj dziecka przed słońcem, czyli jak zapobiegać niedoborom witaminy D”

Dodaj komentarz