Nie chowaj dziecka przed słońcem, czyli jak zapobiegać niedoborom witaminy D

Czy wiesz jak ważna jest witamina D dla Twojego dziecka?

Czy wiesz jak ważna jest witamina D dla Twojego dziecka? Witamina D to mocne kości, zdrowe zęby, sprawnie działający system nerwowy i serce, ładna skóra. Jest także regulatorem poziomu cukru we krwi, zmniejsza ryzyko otyłości oraz zachorowania na raka. Lekarze alarmują, że 9 na 10 osób dorosłych cierpi na niedobór tej witaminy. W przypadku niemowląt zalecana jest suplementacja już od pierwszych dni życia.

The products containing vitamin D

Właściwie witamina D jest hormonem steroidowym, który produkowany jest z cholesterolu kiedy nasza skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Właśnie dlatego to tak nietypowa witamina. Wprawdzie witamina D występuje w małych ilościach w rybach takich jak śledź, makrela, łosoś, tuńczyk, dorsz, a także w jajkach, serach i krowim mleku, ale niestety samą dietą ciężko jest zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Dodatkowo ryby takie jak łosoś, które pochodzą z hodowli mają w sobie jej znikome ilości.

Jakie mamy alternatywy? Słońce! Wystarczy kilka minut na słońcu aby dostarczyć organizmowi ponad 90% dziennej wymaganej dawki witaminy D, nie bójmy się zatem na chwilę wystawić rączek czy nóżek dziecka na działanie promieni słonecznych.

Niedobory mogą spowodować poważne dolegliwości takie jakie bóle kostno – mięśniowe, problemy z zębami, osłabiona koncentracja, bóle głowy, bezsenność, zaburzenia widzenia, a u niemowląt opóźnienie w zrastaniu się ciemiączka, a nawet nadmiernie płaski tył głowy. U dzieci może rozwinąć się krzywica, a u dorosłych osteoporoza. Ponadto wzrasta ryzyko otyłości oraz chorób krążenia. Niedobory witaminy D w życiu płodowym mogą zaburzyć rozwój układu nerwowego i niestety przyczynić się do wystąpienia na przykład autyzmu.

W przypadku gdy ze słoneczkiem ciężko, polecam porozmawiać z lekarzem, który może przepisać specjalne krople oraz poinformować o ich dawkowaniu w zależności od wieku dziecka.

I jak ze wszystkim, pamiętajmy, że nadmiar jest równie szkodliwy jak niedobór. Nadmiar witaminy D w organizmie może przyczynić się do nadmiernego pocenia, zaburzenia widzenia, świądu skóry, nudności i biegunek. Jest to jednak zjawisko zdecydowanie rzadsze.

Nie bójmy się słońca. Jest ona najlepszą, najbardziej skuteczną, naturalną i najtańszą metodą dostarczenia organizmowi solidnej porcji tej jakże ważnej witaminy.

Podobne wpisy

Zamiast iść do lekarza, uruchom fejsa Czytamy rozpaczliwe błaganie: “Jestem w 37 tygodniu ciąży. Zaczęłam krwawić i bardzo boli mnie podbrzusze. Ratunku, jakie macie sprawdzone sposoby na ...
Kilka słów o kwasie foliowym Z każdym rokiem rośnie świadomość kobiet co do dbania o zdrowie i samopoczucie w czasie ciąży. Do lamusa odchodzą staroświeckie przekonania, że lamp...
Dlaczego nigdy nie powinnaś zjeżdżać ze ślizgawki ... Jesteś w parku. Piękna pogoda. Z daleka widzicie świetny, nowy plac zabaw. W oczach twojego dziecka zapalają się iskierki ekscytacji i radości. Bieg...
Mój Tadek Niejadek Kiedy nadszedł czwarty miesiąc, byłam podekscytowana, bo w końcu mogłam zaszaleć i pokazać córce wszystkie te wspaniałe smaki. Jabłuszka, bananki, z...

Jedna myśl na temat “Nie chowaj dziecka przed słońcem, czyli jak zapobiegać niedoborom witaminy D”

Dodaj komentarz