Nie chowaj dziecka przed słońcem, czyli jak zapobiegać niedoborom witaminy D

Czy wiesz jak ważna jest witamina D dla Twojego dziecka?

Czy wiesz jak ważna jest witamina D dla Twojego dziecka? Witamina D to mocne kości, zdrowe zęby, sprawnie działający system nerwowy i serce, ładna skóra. Jest także regulatorem poziomu cukru we krwi, zmniejsza ryzyko otyłości oraz zachorowania na raka. Lekarze alarmują, że 9 na 10 osób dorosłych cierpi na niedobór tej witaminy. W przypadku niemowląt zalecana jest suplementacja już od pierwszych dni życia.

The products containing vitamin D

Właściwie witamina D jest hormonem steroidowym, który produkowany jest z cholesterolu kiedy nasza skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych. Właśnie dlatego to tak nietypowa witamina. Wprawdzie witamina D występuje w małych ilościach w rybach takich jak śledź, makrela, łosoś, tuńczyk, dorsz, a także w jajkach, serach i krowim mleku, ale niestety samą dietą ciężko jest zaspokoić dzienne zapotrzebowanie. Dodatkowo ryby takie jak łosoś, które pochodzą z hodowli mają w sobie jej znikome ilości.

Jakie mamy alternatywy? Słońce! Wystarczy kilka minut na słońcu aby dostarczyć organizmowi ponad 90% dziennej wymaganej dawki witaminy D, nie bójmy się zatem na chwilę wystawić rączek czy nóżek dziecka na działanie promieni słonecznych.

Niedobory mogą spowodować poważne dolegliwości takie jakie bóle kostno – mięśniowe, problemy z zębami, osłabiona koncentracja, bóle głowy, bezsenność, zaburzenia widzenia, a u niemowląt opóźnienie w zrastaniu się ciemiączka, a nawet nadmiernie płaski tył głowy. U dzieci może rozwinąć się krzywica, a u dorosłych osteoporoza. Ponadto wzrasta ryzyko otyłości oraz chorób krążenia. Niedobory witaminy D w życiu płodowym mogą zaburzyć rozwój układu nerwowego i niestety przyczynić się do wystąpienia na przykład autyzmu.

W przypadku gdy ze słoneczkiem ciężko, polecam porozmawiać z lekarzem, który może przepisać specjalne krople oraz poinformować o ich dawkowaniu w zależności od wieku dziecka.

I jak ze wszystkim, pamiętajmy, że nadmiar jest równie szkodliwy jak niedobór. Nadmiar witaminy D w organizmie może przyczynić się do nadmiernego pocenia, zaburzenia widzenia, świądu skóry, nudności i biegunek. Jest to jednak zjawisko zdecydowanie rzadsze.

Nie bójmy się słońca. Jest ona najlepszą, najbardziej skuteczną, naturalną i najtańszą metodą dostarczenia organizmowi solidnej porcji tej jakże ważnej witaminy.

Podobne wpisy

Eko – matki wariatki Z rosnącym przerażeniem obserwuję wysyp szalonych eko - matek. Nie mówię tutaj, i proszę się zatem nie obrażać, o mamach, które po prostu szukają le...
Pierwsza połowa już za mną Pierwsza połowa przeleciała tak szybko, że nawet nie zdążyłam się zorientować. Czas od zrobienia testu do lekko zaokrąglonego brzucha wydaje się jed...
Co ty wiesz o AZS? AZS to skrót od atopowe zapalenie skóry. Już sama nazwa brzmi jak z horroru. Myślałam, że to schorzenie dotyczy niewielu, że na pewno nie dotknie mo...
Czy za 30 złotych opanujesz atopowe zapalenie skór... Pielęgnacja skóry małego atopika nie jest łatwa, powtarzam to już wiele razy i pewnie jeszcze wiele razy powtórzę - nie można tak po prostu iść do s...

Jedna myśl na temat “Nie chowaj dziecka przed słońcem, czyli jak zapobiegać niedoborom witaminy D”

Dodaj komentarz